U nekim zemljama, lovačka društva su u obavezi da imaju bar jednog lovca koji ima dva psa krvoslednika, sa položenim ispitom. I da mu nadohnade troškove držanja i školovanja pasa za rad na tragu.
Kod nas to nije slučaj, zapravo i ne znam da neko u Srbiji aktivno koristi krvoslednike u lovu. Realnost je da se divljač ne pogodi uvek idealno, nego bude ranjena i pobegne sa mesta gde je upucana. Posle nekog vremena padne, ali je lovci ne mogu naći. Ogroman gubitak, koji bi mogao biti nuliran sa malo dobre volje.
Retki su psi koji imaju urođen nagon za traženjem ranjene divljači, na tom nivou da će tragati dok je ne pronađu. Uglavnom od te potrage odustaju posle nekoliko stotina metara.
Ali zato postoje dve rase, a to su Hanoverski krvoslednik i Bavarski planinski krvoslednik.
Hanoverski krvoslednik ( Hanover Hound ) FCI No. 213 je rasa nastala krajem 19 veka i sad je veoma popularna, kao tragači za ranjenom divljači. Kada se priča o izgledu ovog psa, standard dopušta prilična odsupanja, koja na primer u visini su 2cm plus ili minus na predviđene vrednosti standardom. Tako je i sa bojom, zubalom i ostalim proporcijama. Razlog je prost, jer se radi na selekciji dobrih tragača, i ne može se dozvoliti da se pas koji dobro radi, bude isključen iz priploda, zbog manjih odstupanja. Uši su standardno velike i spuštene kao i kod svih pasa koji intenzivno rade po tragu.

Bavarski planinski krvoslednik ( Bavarian Mountain Hound ) FCI 217

Kao dobar pas krvoslednik može da se koristi i Vajmarski ptičar, a kod nas su terijeri imali polaganje ispita na krvnom tragu. Ne znam kako je to regulisano novim zakonom, ali vidi se da taj novi zakon neće zaživeti u praksi.