Autor Tema: Sova  (Pročitano 6326 puta)

Van mreže novii

• Administrator
  • Master
  • *
    • Poljoprivredni forum
Sova
« poslato: 27 Oktobar 2012, 18:51:37 »
Gledajući na Internetu šta ima o sovama, naletio sam na fantastičan sajt udruženja " Centar za zaštiti sova Srbije ". Ovo je veoma zgodna polazna tačka za ljubitelje posmatranja ptica kod nas.

Kako je uopšte gledano u porastu broj turista na selu koji se bave ovim hobijem u porastu, i domaćini se moraju dodatno informisati. Sove su u Srbiji strogo zaštićene vrsta i kazna za ubajenu sovu je 200 000 dinara.

Ima nekoliko vrsta sova

Ovi svi linkovi vode do sajta udruženja koje sam naveo gore, zanimljiv je pokušaj da ugrade na sajt direkno zvuci kako se sove oglašavaju.

Kukumavka - Athene noctua

dozvolite nam pristup informacijama i slobodu odlučivanja

Zanimljiv forum - boravak u prirodi

Sova
« poslato: 27 Oktobar 2012, 18:51:37 »

Van mreže Nemanja

• Član
  • *
Odg: Sova
« Odgovor #1 poslato: 27 Oktobar 2012, 19:40:46 »
Ne znam kakvo je vaše mišljenje, ali ja se slažem da kazne budu ovako žestoke.
Ubijanje sova ne može nikome doneti dobro, tako da kazne trebaju biti ovako visoke!
Što se tiče ovog sajta posećivao sam ga i ranije. Ima dosta korisnih informacija..
Inače meni najinteresantnija sova (barem kada je izgled u pitanju) je ova sova:

Kukuvija - Tyto alba

Van mreže novii

• Administrator
  • Master
  • *
    • Poljoprivredni forum
Odg: Sova
« Odgovor #2 poslato: 28 Oktobar 2012, 14:48:25 »
Pa kukuvija nam je zanimljiva, pošto smo je svi viđali u naselima, ali uglavnom nesvesno. Imao sam priliku da mi kolega pokaže rukom i kaže pogledaj, a ja ne mogu razaznati na šta pokazuje. Posle nekoliko minuta mi je objasnio na šta da obratim pažnju i tad sam video sovu.

Jednostavno se dobro uklapaju u pozadinu, a kukuvija je poznata kao gradska ptica. Čak i kad je ne razaznamo, u podsvesti posle nekog vremena je mozak u sećanju izdvoji od pozadine. A mi se začudimo kako nam je baš ona odjedanput pala na pamet  :D .
dozvolite nam pristup informacijama i slobodu odlučivanja